Вив Андерсон

Вивијан Александер "Вив" Андерсон (роден на 29 јули 1956 година во Нотингем) — поранешен англиски фудбалер и тренер, кој играл за клубовите на Нотингем Форест, Арсенал, Манчестер Јунајтед и Шефилд Венсдеј, Барнсли и Мидлзборо. Тој бил познат со својте настапи во 1970-тите и 1980-тите, а катиерата ја завршува на почетокот на 90-тите години. Тој е исто така познат по тоа што бил првиот црномурест фудбалер кој настапил во за репрезентацијата на Англија во комплетен меѓународен натпревар. Андерсон одиграл 30 натпревари во националниот дрес и постигнал два гола. Тој исто така учествувал на две светски (1982 и 1986) и две европски првенства (1980 и 1988).

Англија Вив Андерсон
Лични податоци
Роден на 29 јули 1956 (1956-07-29) (66 г.)
Роден во Нотингем, Англија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција лев бек
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1974-1984 Нотингем Форест Нотингем Форест 328 (15)
1984-1987 Арсенал Арсенал 120 (9)
1987-1991 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 54 (3)
1991-1993 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 70 (8)
1993-1994 Барнсли Барнсли 20 (3)
1994-1995 Мидлсбро Мидлсбро 2 (0)
Репрезентација
1978-1988 Англија Англија 30 (2)
Раководител на екипите
1993–1994 Барнсли Барнсли (менаџер-играч)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

ТитулиУреди

како играчУреди

Нотингем ФорестУреди

АрсеналУреди

Манчестер ЈунајтедУреди

Надворешни врскиУреди