Фердерштет — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Штасфурт.

Фердерштет
Дел во Штасфурт
Поглед кон Фердерштет
Поглед кон Фердерштет
Поглед кон Фердерштет
Грб на Фердерштет
Фердерштет во рамките на Германија
Фердерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Штасфурт
Основни податоци
Површина 73 км2
Надм. височина 67 м
Население 5.814  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39443
Повик. бр. 039266, 03925
Координати 51°53′N 11°37′E / 51.883° СГШ; 11.617° ИГД / 51.883; 11.617