Фарен (германски: Fahren) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Фарен
Фарен is located in Германија
Фарен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Дитер Денк
Основни податоци
Површина 3,6 км2
Надм. височина 25 м
Население 128 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24253
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Фарен во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°21′N 10°19′E / 54.350° N; 10.317° E / 54.350; 10.317Координати: 54°21′N 10°19′E / 54.350° N; 10.317° E / 54.350; 10.317

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)