Фаргау-Пратјау (германски: Fargau-Pratjau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Фаргау-Пратјау
Замок во Фаргау-Пратјау
Замок во Фаргау-Пратјау
Замок во Фаргау-Пратјау
Грб на Фаргау-Пратјау
Фаргау-Пратјау во рамките на Германија
Фаргау-Пратјау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Ханс-Јоахим Лит
Основни податоци
Површина 23,53 км2
Надм. височина 41 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24256
Повик. бр. 04303
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположба на Фаргау-Пратјау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°20′3″N 10°24′58″E / 54.33417° СГШ; 10.41611° ИГД / 54.33417; 10.41611

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)