ФК Миљонариос

ФК Миљонариос е професионален колумбиски фудбалски клуб со седиште во Богота, кој во моментов игра во Лига Постобон. Тие ги играат нивните натпревари на стадионот Ел Кампин.

Миљонариос
Escudo de Millonarios temporada 2017.png
Целосно имеМиљонариос Фудбал Клуб С.А.
ПрекарАмбасадори, Сини.
Основан18 јуни 1946
СтадионСтадион Ел Кампин
Богота, Колумбија
Капацитет36,343[1]
ПретседателХуан Карлос Салдариага
ТренерХуан Мануел Лиљо
ЛигаLigaAguila.png Категорија Примера А
2013Апертура, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Тимот најпрво бил создаден во 1937 година од страна на учениците од две училишта во градот Богота: "Colegio San Bartolomé" и "Instituto La Salle". Миљонариос официјално бил основан на 18 јуни 1946 година, благодарение на напорите на Алфонсо Сениор Кеведо, првиот претседател на клубот.

Миљонариос ја има освоено колумбиската лига 14 пати. Тие се, исто така, третиот колумбиски тим кој успеал да освои меѓународен турнир, Копа Мерконорте во 2001 година. Од почетокот на колумбиската фудбалска лига Миљонариос има освоено најмногу многу домашни турнири, последниот наслов им е во 2012 година по 24 години чекање.

Клубот исто така е еден од само трите екипи кои играале во првата колумбиска лига во секоја сезона од нејзиното основање, заедно со своите традиционални соперници Индепендиенте Санта Фе и Атлетико Насионал.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Нелсон Рамос
2   ОД Роман Торес
3   ОД Освалдо Енрикез
4   СР Модесте М'бами
5   ОД Андрес Кадавид
6   ОД Луис Ернан Москера
7   СР Давид Рамирез
8   СР Рафаел Робајо
10   СР Мајер Кандело
11   СР Давлинг Леудо
12   НП Весли
14   ОД Леонард Васкес
15   НП Ерик Морено
16   СР Карлос Падиља
17   НП Дајро Морено
19   СР Марио Гонзалез
Бр. Позиција Играч
20   СР Харисон Оталваро
21   СР Хуан Естебан Ортиз
22   НП Фабијан Варгас
23   ОД Луис Очоа
24   НП Карлос Алберто Валенсија
25   СР Елкин Бланко
26   СР Џеферсон Ерера
27   ОД Даниел Маурисио Торес
28   ОД Алекс Диаз
29   ОД Серхио Гереро
30   СР Омар Васкес
31   ГМ Луис Енрике Делгадо
32   НП Џонатан Агудељо
33   СР Кристијан Аларкон
35   ГМ Хуан Себастијан Дуке

Играчки рекордиУреди

Играч со најмногу настапи за клубот:
Бонер Москера (1992 – 2000 / 2002 – 2006): 524 натпревари

Најдобар стрелец:
Алфредо Кастиљо (1948 – 1957): 133 погодоци (во Колумбиското првенство)

Титули и фактиУреди

ТитулиУреди

ФактиУреди

Највисока победа во националното првенство:
1963/04/07 - Миљонариос против Депортес Толима 8-3
(Мил.: Г.Бенитез (2), Х.Ромеиро (2), Р.Пизаро (2), О.Хамардо, К.Кампиљо - Тол: А.Солано)
Највисока победа на меѓународна сцена:
Копа Либертадорес 1960/08/05 - Универсидад де Чиле (Чиле) против Миљонариос 0-6
(М.Клингер (2), Р.Пизаро (2), П.Мичели, О.Лараз)

Највисок пораз во националното првенство
24/07/1966 - Атлетико Насионал против Миљонариос 6-0
Највисок пораз на меѓународната сцена
Копа Либертадорес 1964/06/07 - Индепендиенте (Арг) против Миљонариос 5-1
Најуспешна низа:
29-натпревари без пораз во сезоната 1999

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди