Бен Фостер (фудбалер)

Бен Ентони Фостер (англиски: Ben Anthony Foster, 3 април 1983 година) — англиски професионален фудбалер кој игра како голман за ФК Вотфорд и англиската репрезентацијата.

Фостер во дресот на ФК Вест Бромвич Албион во 2011 година

Клупска кариера Уреди

Вест Бромвич Албион Уреди

Фостер се приклучил на премиерлигашот Вест Бромвич Албион на 29 јули 2011 и дошол од ФК Ватфорд, менувајќи го местото на голамот Боаз Михил. Двајцата има договор за позајмување на играч за сезоната 2011-12.[1] Фостер одиграл во 37 од нивните 38 лигашки натпревари, само недостасува финалниот меч на сезоната.

Враќањето во Ватфорд Уреди

По испаѓањето на Вест Бромвич од Првенството, Фостерповторно потпишал за премиерлигашот Ватфорд на 5 јули 2018, двегодишен договор, со опција за дополнителни година, за некоја непозната цена.[2]

Меѓународни Уреди

Настапи и цели од страна на репрезентацијата и година
Репрезентацијата Година Појавувања Голови
Англија 2007 година 1 0
2009 година 3 0
2010 1 0
2013 1 0
2014 2 0
Вкупно 8 0

Наводи Уреди

  1. „Ben Foster joins West Bromwich Albion on loan“. BBC Sport. 29 July 2011. Архивирано од изворникот на 28 July 2011. Посетено на 29 July 2011.
  2. „Ben Foster and Ken Sema sign for Watford“. BBC Sport. 5 July 2018. Посетено на 6 July 2018.

Надворешни врски Уреди