Уши (Пинтија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Уши

Карта

Местоположба 41°57′27″N 21°29′0″E / 41.95750° СГШ; 21.48333° ИГД / 41.95750; 21.48333
Основни податоци
Место Пинтија
Општина Кисела Вода
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Уши — археолошко наоѓалиште во населбата Пинтија во Општина Кисела Вода, Скопје. Претставува некропола од доцноантичко време.[1]

Сместено е на 350 м северно од училиштето (месното подрачно училиште на ООУ „Рајко Жизофов“), во дворот на Глигор Глигоров. На длабочина од 0,8 м, при копањето на темели за куќа се откриени гробови од камени плочи и тегули.

Во 1994 г. Музејот на Град Скопје извршил интервентно ископување на два гроба.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386. ISBN 9989-649-28-6.