Улцигероде (германски: Ulzigerode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Улцигероде
Градски дел во Арнштајн
Грб на Улцигероде
Улцигероде is located in Германија
Улцигероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 212 м
Население 200  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′59″N 11°22′0″E / 51.68306° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.68306; 11.36667Координати: 51°40′59″N 11°22′0″E / 51.68306° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.68306; 11.36667