Уж

река во Словачка и Украина

Уж (украински: Уж, словачки: Uh, унгарски: Ung, полски: ) — река во Украина и Словачка.

Уж
Уж, Uh, Ung
Uzh river ukraine.jpg
Уж кај Ужгород
ЗемјаУкраина, Словачка
Слив
Главен изворУкраина
УстиеЛаборец
ТечениеЛаборецЛаторицаБодрогТисаДунавЦрно Море
Сливна повр.2.750 единица?
Физички особености
Должина127 единица?
Ширина
  • Прос. ширина:
    30 единица?

Реката е извира од Карпатите и на крај се влева во Лаборец, која пак тече низ низините на Закарпатската област во западна Украина. Претставува извор на хидроенергија за низа стопански дејности, се користи за наводнување и како извор на питка вода. По течението на Уж се среќаваат неколку поважни населени места, од кои најважен е Ужгород, кој е наречен по самата река.[1]

Уж е долг 127 км, од кои 21,3 км се во Словачка. Се влева во Лаборец кај гратчето Драхњов во округот Михаловце, Кошички крај. Крај реката се наоѓа и полусрушениот Невицки замок

Реката ја исцртува словачко-украинската граница во должина од 1,5 км кај селото Пинковце.

Потекло на иметоУреди

Името на реката потекнува од стариот западнословенски збор уж, што значи змија.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Uzh River“. Canadian Institute of Ukrainian Studies. Посетено на 11 September 2013.

Надворешни врскиУреди