Бодрог

река во Унгарија и Словачка

Бодрог — река во источна Словачка и североисточна Унгарија. Таа е притока на реката Тиса. Бодрог се формира од реките Ондава и Латорица близу селото Земплин во источна Словачка.

Бодрог
Местоположба
Физички особености
УстиеТокај
Должина67
Особености на сливот
ТечениеТисаДунавЦрно Море

Реката ја поминува Словачко-унгарската граница кај селото Фелшеберецки (близу Шатораљаујхељ) во Унгарија, и Стреда на Бодрог во Словачка, каде исто така се наоѓа најниската точка во Словачка (94.3 метри над морското ниво), и го продолжува својот тек во унгарскиот округ Боршод-Абауј-Земплен, додека не се сретне со Тиса,[1] во градот Токај. Реката поминува низ градот Шарошујпатак, во Унгарија.

Должината на реката е 67 километри (15 во Словачка, 52 во Унгарија). Сливното подрачје изнесува 13,579 км² од кои 972 км² е во Унгарија. Реката е богата со риби.

Наводи

уреди
  1. „Area along the Bodrog“. bodrogtura.eu. Архивирано од изворникот на 2016-04-10. Посетено на 4 September 2015.

48°07′N 21°25′E / 48.117° СГШ; 21.417° ИГД / 48.117; 21.417