Туше Гошев — македонски правник, адвокат и политичар. Во периодот од 4 септември 1992 до 20 декември 1994 година бил Министер за правда на Република Македонија.

Туше Гошев
Министер за правда
На должноста
4 септември 1992 – 20 декември 1994
Претседател Бранко Црвенковски
Претходник Ѓорѓи Наумов
Наследник Владо Поповски
Лични податоци
Роден(а) 1951
Струмица
Националност Македонец
Партија СДСМ
Установа Правен факултет
Професија адвокат

Животопис

уреди

Туше Гошев е роден во 1951 година во Струмица. Завршил во правен факултет во Скопје. Бил директор на ТПОС „Југопромет“ во Струмица. Во 1991 година станал пратеник во Собранието на Македонија од редовите на СДСМ[1], за да по формирањето на владата од 1992 година стане втор министер за правда.

Денеска Гошев работи како адвокат.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
Претходник
Ѓорѓи Наумов
Министер за правда на Република Македонија
4 септември 199220 декември 1994
Наследник
Владо Поповски