Требишки Рид (Опеница)

Требишки Ридархеолошко наоѓалиште во охридското село Опеница. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На околу 3 км северозападно од селото има зарамнет простор кој стрмно се спушта кон патот Охрид-Ресен. По површината се среќаваат грамади од градежен материјал, а во нивата на еден жител биле откриени гробови со конструкција од камени плочи. Од ова наоѓалиште потекнува една бронзена белезица што се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Требишки Рид
археолошко наоѓалиште
Требишки Рид is located in Македонија
Требишки Рид
Местоположба на Требишки Рид во Македонија
Местоположба 41°10′57″N 20°52′9″E / 41.18250° N; 20.86917° E / 41.18250; 20.86917Координати: 41°10′57″N 20°52′9″E / 41.18250° N; 20.86917° E / 41.18250; 20.86917
Основни податоци
Место Опеница
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 254, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069