Катедрала Свети Јован Крстител и Јован Богослов (Торуњ)

Катедралата Свети Јаков (полски: Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu) е црква која се наоѓа во Торуњ, Полска. Таа е мала базилика која е една од трите цркви во градот изградени во готска архитектура. Првата црква била изградена во 13 век. Во текот на 14 век и 15 век била на неколкупати реконструирана и реновирана.

Катедрала Свети Јован Крстител и Јован Богослов
Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu
Основни податоци
МестоТоруњ, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
Статусактивна

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

53°00′33″N 18°36′22″E / 53.009264° СГШ; 18.60613° ИГД / 53.009264; 18.60613