Ана Меј Булок, попозната по нејзиното сценско име Тина Тарнер (родена 26 ноември 1939 во Натбуш, Тенеси) е американска пејачка, танчерка и изведувач. Нејзиниот успех, доминантност, популарност и придонеси во рок музиката и ја дале титулата кралицата на рок & ролот.[1][2][3][4] Таа е позната во светски рамки по своите енергични претставувања на сцената,[2] моќниот глас и гласните концерти,[5] како и по нејзините долги и пропорционални нозе кои се сметаат за најпознати во шоу-бизнисот.[5][6].

Тарнер во 1970 година

Тарнер се смета за една од најпопуларните светски изведувачи и за најуспешен женски рок-уметник на сите времиња,[7] со продажба на близу 200 милиони копии од нејзините албуми на светско ниво.[8][9][10][11][12]

Светската турнеја на Тарнер насловена како Break Every Rule Tour имаше најголем број на продадени билети и беше посетена од близу четири милиони обожаватели. Исто така, Тарнер ги надмина и The Rolling Stones со својата турнеја во Европа именувана како Foreign Affair Tour во 1990 година и изведувајќи за четири милиони луѓе во само шест месеци. Нејзината турнеја од 1996 - Wildest Dreams Tour, беше изведена за 3,5 милиони обожаватели. Во 2000 година, таа ја лансираше турнејата Twenty Four Seven Tour.

Во 2008, Тарнер се појави за првпат по осум години со светската турнеја Tina: Live in Concert Tour.[13][14] Оваа турнеја стана една од најмногу посетените во годината.

Во 2013 година, Тина Тарнер се откажала од американското државјанство и зела швајцарско државјанство.[15]

ДискографијаУреди

  Главна статија: „Дискографија на Тина Тарнер.

ТурнеиУреди

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

{{|2}}

 1. Rafferty, Terrence (2008-07-27). „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll“. New York Times. Посетено на 2008-10-27.
 2. 2,0 2,1 Wolman, Baron. „Gallery of The Popular Image“. San Francisco Art Exchange. Посетено на 2008-10-27.
 3. „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll (1984)“. New York Times. Посетено на 2208-09-03. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Tina Turner on Stage“. San Francisco Art Exchange. Посетено на 2008-09-03.
 5. 5,0 5,1 http://tinaturner-fanclub.com/ Tina Turner International fanclub: Biography
 6. „President Welcomes Kennedy Center Honorees to the White House“. Whitehouse.gov. 2005-12-04. Посетено на 2008-10-27.
 7. „Biography on Tina Turner“. Biography.com. A&E Television Networks. Посетено на 2008-09-03.
 8. „Amway Global to be Presenting Sponsor of 'Tina Turner Live in Concert' 2008“. Reuters.com. 2008-07-10. Посетено на 2008-10-31.
 9. „Tina Turner 'One More Time: Live in Concert'. Tomfraley.com. 2008-09-18. Посетено на 2008-10-31.
 10. Cooksey, Gloria. „Tina Turner Biography: Contemporary Musicians“. Enotes.com. Посетено на 2008-10-27. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 11. „Tina Turner heads for Brum city limits“. Expressandstar.com. 2008-09-23. Посетено на 2008-10-27.
 12. Terry, Al (2008-09-21). „Tina Turner Live Tickets – One Of The Biggest Selling Concert Tickets Ever“. Pressemeldungen.at. Посетено на 2008-10-27.
 13. Gundersen, Edna (2008-09-30). „Tina Turner is back by popular demand“. USA Today. Посетено на 2008-10-27.
 14. „Tina Turner, 68, back by popular demand“. Clarion Ledger. 2008-10-02. Посетено на 2008-10-27.
 15. Вашингтонпост