Ана Меј Булок, попозната по нејзиното сценско име Тина Тарнер (родена 26 ноември 1939 во Натбуш, Тенеси - 24 мај 2023) — американска пејачка, танчерка и изведувач. Нејзиниот успех, популарноста и придонесот во рок-музиката ѝ ја донеле титулата кралицата на рок & ролот.[1][2][3][4] Таа е позната во светски рамки по своите енергични претставувања на сцената,[2] моќниот глас и гласните концерти,[5] како и по нејзините долги и пропорционални нозе кои се сметаат за најпознати во шоу-бизнисот.[5][6] Тарнер се смета за една од најпопуларните светски изведувачи и за најуспешната рок-пејачка на сите времиња,[7] со продажба на близу 200 милиони копии од нејзините албуми.[8][9][10][11][12]

Тарнер во 1970 година

Животопис

уреди

Во 1986 година, Тарнер ја објавила својата автобиографија „Јас, Тина“, која постигнала голем тираж. Во неа, таа го опишала насилството што го трпела за време на бракот со Ајк Тарнер. Нејзиниот брак со Ајк бил опишан и во филмот „Каква врска има љубовта со тоа“ (англиски: What's Love Got to Do With It?) од 1993 година во која Тина Тарнер е една од авторите на сценариото.[13]

Во 2013 година, Тина Тарнер се откажала од американското државјанство и зела швајцарско државјанство.[14]

Музичка кариера

уреди

Концертна активност

уреди

Светската турнеја на Тарнер насловена како Break Every Rule Tour имаше најголем број на продадени билети и беше посетена од близу четири милиони обожаватели. Исто така, Тарнер ги надминала и Ролинг стоунс со својата турнеја во Европа во 1990 година, именувана како Foreign Affair Tour, изведувајќи пред четири милиони луѓе во само шест месеци. Нејзината турнеја од 1996 - Wildest Dreams Tour била посетена од 3,5 милиони обожаватели. Во 2000 година, таа ја остварила турнејата Twenty Four Seven Tour.

Во 2008, Тарнер се појавила за првпат по осум години со светската турнеја Tina: Live in Concert Tour.[15][16] Оваа турнеја стана една од најмногу посетените во годината.

Дискографија

уреди

Турнеи

уреди

Филмографија

уреди

Наводи

уреди
 1. Rafferty, Terrence (2008-07-27). „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll“. New York Times. Посетено на 2008-10-27.
 2. 2,0 2,1 Wolman, Baron. „Gallery of The Popular Image“. San Francisco Art Exchange. Посетено на 2008-10-27.
 3. „Tina Turner: Queen of Rock 'n' Roll (1984)“. New York Times. Посетено на 2208-09-03. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Tina Turner on Stage“. San Francisco Art Exchange. Посетено на 2008-09-03.
 5. 5,0 5,1 http://tinaturner-fanclub.com/ Архивирано на 5 декември 2008 г. Tina Turner International fanclub: Biography
 6. „President Welcomes Kennedy Center Honorees to the White House“. Whitehouse.gov. 2005-12-04. Посетено на 2008-10-27.
 7. „Biography on Tina Turner“. Biography.com. A&E Television Networks. Посетено на 2008-09-03.
 8. „Amway Global to be Presenting Sponsor of 'Tina Turner Live in Concert' 2008“. Reuters.com. 2008-07-10. Архивирано од изворникот на 2009-01-10. Посетено на 2008-10-31.
 9. „Tina Turner 'One More Time: Live in Concert'. Tomfraley.com. 2008-09-18. Архивирано од изворникот на 2017-12-22. Посетено на 2008-10-31.
 10. Cooksey, Gloria. „Tina Turner Biography: Contemporary Musicians“. Enotes.com. Архивирано од изворникот на 2008-05-25. Посетено на 2008-10-27. Укажано повеќе од еден |author= и |last= (help)
 11. „Tina Turner heads for Brum city limits“. Expressandstar.com. 2008-09-23. Архивирано од изворникот на 2009-06-17. Посетено на 2008-10-27.
 12. Terry, Al (2008-09-21). „Tina Turner Live Tickets – One Of The Biggest Selling Concert Tickets Ever“. Pressemeldungen.at. Архивирано од изворникот на 2009-06-17. Посетено на 2008-10-27.
 13. HRT, to ljubav ima s tim?, američki film (1993.) (пристапено на 28.5.2023)
 14. Вашингтонпост
 15. Gundersen, Edna (2008-09-30). „Tina Turner is back by popular demand“. USA Today. Посетено на 2008-10-27.
 16. „Tina Turner, 68, back by popular demand“. Clarion Ledger. 2008-10-02. Посетено на 2008-10-27.[мртва врска]