Тимеја Бабош

унгарска тенисерка

Тимеја Бабош (унгарски: Tímea Babos; родена на 10 мај 1993 година) е унгарска професионална тенисерка.

Бабош, која била роден во Сопрон, освоила три поединечни и 17 двојни титули на ВТА турнејата, еден поединечен и еден двојник на титули од серијата ВТА 125К , како и 12 поединечни и девет двојни титули на ИТФ женското коло . Во септември 2016 година, таа го достигнала својот најдобар пласман со пласирање на 25 место во свет, а во јули 2018 година достигнала број 1 на ранг списокот на двојки, станувајќи првиот унгарски играч кој стигнал до врвот на ВТА-списокот во поединци или двојки.

Постигнат помлад играч, најголем успех на Бабош дошол во двојки, освојувајќи го Австралискиот Опен во 2018 година и постигнувајќи го финалето на женските двојки од Вимблдонското првенство 2014 и 2018 УС Опен со Кристина Младеновиќ од Франција и 2016 Вимблдон првенството со Јарослава Шведова од Казахстан, и мешани двојки во финалето на Вимблдон првенството 2015 со Александар Пеја од Австрија и Австралискиот опен 2018 со Рохан Бопана од Индија. Нејзиниот прекар на турнеја е "Бабоддок", што ѝ ја дава двојката партнер Кристина Младеновиќ, бидејќи е голем обожавател на хорор филмови. Прекарот се верува дека е референца за филмот Бабадук .

КариераУреди

2010 годинаУреди

На Австралискиот Опен се натпреварувала на женскиот подиум на поединци. Бабош била првото семе. Во првиот круг, таа ја победила Австралианката Ешлинг Самнер. Во вториот круг таа ја победила Сандра Заниевска . Во третиот круг, ја победи Ана Арина Маренко . Потоа се соочила со Кристина Плишкова и загуби во три сета. Бабош, исто така, се натпреварувала и на двојки во женска конкуренција, а исто така била поставена на првото место заедно со Габриела Дабровски . Во финалето, тие изгубија од Јана Чепелова и Шантал Шмамлова .[1]

 
Тимеја Бабош во акција за јуниорскиот настап на УС Опен во 2009 година

Во мај, Бабош победила на настанот за двојки на француски отворени со Слоан Стивенс .[2] Дуото не изгубил сет на целиот турнир. Во финалето, ја победија Лара Арруабарена и Марија Тереза Торро Флор од Шпанија.

Бабош и Стефенс победиле на Вимблдон првенството , победувајќи Елина Светолина и Ирина Хромачева во финалето.[3]

Два дена по освојувањето на оваа титула, таа учествувала на својот прв ВТА настан во Будимпешта, во првиот круг загубила од третото семиња Тама Бачински .

Во својот последен јуниорски турнир, УС Опен , таа загубила во вториот круг за поединци, но освоила двојки со Стивенс, со што стана првата помала двојна екипа која ги освои Ролан Гарос , Вимблдон и УС Опен во истата година.

2011 годинаУреди

Бабош продолжила да учествува на ИТФ женското коло . Таа ја започнала годината на својот втор WTA турнир во Монтереј преку маска, но загубила во првиот круг од квалификациите за 138-та ранг-список на Александра Возњак . Таа потоа претрпела раноградинарски излегувања на нејзините следните пет ИТФ турнири, а не добивајќи го вториот круг на кој било од нив. Бабош ја скршила редеатата со освојување на шестата титула на ИТФ на турнирот од 25.000 долари во Астана , Казахстан. Таа ја победи Дајана Исаева, Тамара Чуровиќ , осма Екатерина Јашина , трета селектор Вероника Капшај и, конечно, второпласираната Тадеја Мајерич , сите во сетови. И покрај нејзиниот успех, нејзиното рангирање падна од 261 на 301.

Бабош го искористила турнирот како отскочна штица до крајот на годината, бидејќи нејзините резултати драстично се подобриле потоа во споредба со почетокот на сезоната. Таа стигнала до полуфиналето на уште еден турнир од 25.000 долари во Кристинехамн , паднал во втората седмица Alexandra Cadanţu во три сета, пред да ја освои својата седма ITF титула и втората година на турнирот од 25.000 долари во Штутгарт, како седмо семе. Не било лесно како Астана, но таа победила откако била победена на три сета на три натпревари, вклучувајќи го и финалето. Бабош потоа продолжи во својата родна земја на ГП во Будимпешта, каде што го освои својот прв натпревар со нерешен резултат на ВТА турнеја. Таа ја победила Ана Ремонндина пред да падне на евентуален шампион и најдобрата селекторка Роберта Винчи во три блиски серии. По Будимпешта, таа првпат влегла во првите 200, скокајќи од 231 на 177. Потоа продолжила да ја заврши сезоната на глинен суд со полуфинален настап во Ла Коруња .

Таа продолжила со својата тешка судска сезона, каде што ја погодила нејзината втора лоша годината, достигнувајќи само една четвртина на осум турнири. Таа влегла на 50.000 турнир во Сагенеј, Квебек , на 181. место. Таму ја освоила својата најголема титула до денес како трето семе. Нејзините први три натпревари биле во директни сетови, пред да се совладаат топ-освоените Мирјана Лучиќ и, конечно, се бореле за победата над петтата титула со американката Џулија Босеруп . Бабош потоа стигнала до полуфиналето на турнирот од 50.000 долари во Торонто и турнирот во Братислава од 25.000 долари. Таа ја завршила сезоната со својата деветта ITF титула на турнирот од 25.000 долари во Хелсинки, освојувајќи го турнирот без да испушти сет. Бабош ја завршила годината со 41-19, со 153, освоила четири ИТФ турнири.

Во двојки, Бабош акумулираше сличен успех со различни партнери. Таа освои 25.000 долари на турнирот во Ирапуато , Мексико, со Јохана Конта , турнир од 25.000 долари во Бат, Сомерсет , со Ана Кремер , 25.000 долари во турнир во Ла Коруња со Викторија Лариер и во турнир од 50.000 долари во Сагенеј, Квебек . Таа, исто така, стигнала до финалето на четири други ИТФ турнири. Бабош ја завршила годината со рекорд од 34-13, рангиран на 161.место и со освоени четири турнири од осум финални настапи.

2019Уреди

Тимеја Бабош и Кристина Младеновиќ беа шампиони во 2019 Австралија опен . Тие загубиле во финалето од Саманта Стосур и Џанг Шуај [4]

Значајни финалињаУреди

Гранд-слем турнириУреди

Двојки: 5 (1 титула, 4 второпласирани)Уреди

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2014 Вимблдон Трева   Кристина Младеновиќ   Сара Еррани

</br>  Роберта Винчи
1-6, 3-6
Загуба 2016 година Вимблдон Трева   Јарослава Шведова   Серена Вилијамс

</br>  Венера Вилијамс
3-6, 4-6
Победа 2018 Австралискиот Опен Тешко   Кристина Младеновиќ   Екатерина Макарова

</br>  Елена Веснина
6-4, 6-3
Загуба 2018 US Open Тешко   Кристина Младеновиќ   Ешли Борти

</br>  CoCo Vandeweghe
6-3, 6-7 (2-7) , 6-7 (6-8)
Загуба 2019 Австралискиот Опен Тешко   Кристина Младеновиќ   Саманта Стосур

</br>  Џанг Шуаи
3-6, 4-6

Мешани двојки: 2 (2 финалиња)Уреди

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2015 Вимблдон Трева   Александар Пеја   Леандер Пајс

</br>  Мартина Хингис
1-6, 1-6
Загуба 2018 Австралискиот Опен Тешко   Рохан Бопана   Габриела Дабровски

</br>  Мате Павиќ
6-2, 4-6, [9-11]

Финале на ВТАУреди

Двојки: 2 (2 наслови)Уреди

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Победа 2017 Сингапур Хард (i)   Andrea Hlaváčková   Кики Бертенс

</br>  Јохана Ларсон
4-6, 6-4, [10-5]
Победа 2018 Сингапур Хард (i)   Кристина Младеновиќ   Barbora Krejčíková

</br>  Kateřina Siniaková
6-4, 7-5

Премиер задолжен / Премиер-5 турнириУреди

Двојки: 7 (2 титули, 5 второпласирани)Уреди

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2014 Синсинати Тешко   Кристина Младеновиќ   Ракел Копс-Џонс

</br>  Авигеја Спирс
1-6, 0-2 рет.
Победа 2015 Дубаи Тешко   Кристина Младеновиќ   Garbiñe Muguruza

</br>  Карла Суарез Наваро
6-3, 6-2
Победа 2015 Рим Глина   Кристина Младеновиќ   Мартина Хингис

</br>  Sania Mirza
6-4, 6-3
Загуба 2016 година Мајами Тешко   Јарослава Шведова   Bethanie Mattek-Sands

</br>  Lucie Šafářová
3-6, 4-6
Загуба 2017 Мадрид Глина   Andrea Hlaváčková   Чан Јунг-Јан

</br>  Мартина Хингис
4-6, 3-6
Загуба 2017 Пекинг Тешко   Andrea Hlaváčková   Чан Јунг-Јан

</br>  Мартина Хингис
1-6, 4-6
Загуба 2018 Мадрид Глина   Кристина Младеновиќ   Екатерина Макарова

</br>  Елена Веснина
6-2, 4-6, [8-10]

Финале на кариерата на ВТАУреди

Поединечно: 8 (3 титули, 5 второпласирани)Уреди

Легенда
WTA Tour Championships (0-0)
Премиер задолжен и Премиер 5 (0-0)
Премиер (0-0)
Меѓународен (3-5)
Финале по површина
Тешко (3-3)
Клеј (0-1)
Трева (0-0)
Тепих (0-1)
Резултат W-L Датум Турнир Група Површина Противник Оценка
Победа 1-0 999999999999-99-99-0000 Монтереј Опен , Мексико Меѓународен Тешко   Alexandra Cadanţu 6-4, 6-4
Загуба 1-1 Мај 2015 година Мароко отворено , Мароко Меѓународен Глина   Елина Свитолина 5-7, 6-7 (3-7)
Загуба 1-2 999999999999-99-99-0000 Бразилскиот тениски куп , Бразил Меѓународен Тешко   Ирина-Камелия Бегу 6-2, 4-6, 3-6
Победа 2-2 999999999999-99-99-0000 Унгарски дами , Унгарија Меѓународен Хард (i)   Lucie Šafářová 6-7 (4-7) , 6-4, 6-3
Загуба 2-3 999999999999-99-99-0000 Tournoi de Quebec , Канада Меѓународен Тепих (i)   Алисон Ван Витванк 7-5, 4-6, 1-6
Загуба 2-4 999999999999-99-99-0000 Ташкент Опен , Узбекистан Меѓународен Тешко   Катерина Бондаренко 4-6, 4-6
Победа 3-4 999999999999-99-99-0000 Тајван Опен , Тајван Меѓународен Хард (i)   Катерина Козлова 7-5, 6-1
Загуба 3-5 999999999999-99-99-0000 Монтереј Опен, Мексико Меѓународен Тешко   Garbiñe Muguruza 6-3, 4-6, 3-6

Двојки: 32 (19 титули, 13 второпласирани)Уреди

Легенда
Гренд-слем турнири (1-4)
Првенство на ВТА турнеја (2-0)
Премиер задолжен и премиер 5 (2-5)
Премиер (4-1)
Меѓународен (10-3)
Финале по површина
Тешко (11-9)
Клеј (5-2)
Трева (2-2)
Тепих (1-0)

Двојки (9-8)Уреди

Легенда
100.000 турнири
75.000 $ турнири
50.000 $ турнири
25.000 турнири
15.000 $ турнири
$ 10,000 турнири
Финале по површина
Тешко (8-5)
Клеј (1-3)
Трева (0-0)
Тепих (0-0)

Гранд слем изведба времепловУреди

ПоединечноУреди

Турнир 2012 2013 2014 2015 2016 година 2017 2018 W-L
Австралискиот Опен Q2 1R 1R 1R 2R 1R 2R 2-6
French Open 1R Q2 Q3 1R 2R 1R 1R 1-5
Вимблдон 2R 1R 1R 2R 2R 1R 1R 3-7
US Open 1R 1R 1R 1R 3R 2R 1R 3-7
Победа-загуба 1-3 0-3 0-3 1-4 5-4 1-4 1-4 9-25
Tournament 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 SR W–L
Australian Open A 1R 3R 2R 2R 3R W 1–6 12–5
French Open 2R 1R 1R 2R 3R 2R QF 0–7 8–7
Wimbledon 1R 1R F SF F 3R QF 0–7 19–7
US Open 1R 2R 1R 3R 3R QF F 0–7 13–7
Win–Loss 1–3 1–4 7–4 8–4 10–4 8–4 17–3 1–26 52–26

90 45 21 11 15 7

Јуниорск гранд слам финалињаУреди

Женски двојкиУреди

Исход Година Првенство Површина Партнер Противници Оценка
Финалист 2009 година French Open Глина   Хедер Вотсон   Елена Богдан

</br>  Noppawan Lertcheewakarn
6-3, 3-6, [8-10]
Финалист 2010 година Австралискиот Опен Тешко     Gabriela Dabrowski   Јана Чепелова

</br>  Chantal Škamlová
6-7 (1-7) , 2-6
Победник 2010 година French Open Глина   Sloane Stephens   Лара Арруабарена

</br>  Марија Тереза Торро Флор
6-2, 6-3
Победник 2010 година Вимблдон Трева   Sloane Stephens   Ирина Хромачева

</br>  Елина Свитолина
6-7 (7-9) , 6-2, 6-2
Победник 2010 година US Open Тешко   Sloane Stephens   Ан-Софи Местач

</br>  Silvia Njirić
walkover

НаводиУреди

  1. Hemmings, Mark (2 February 2010). „Teen Gosling tennis star Babos sure of success in 2010“. Welwyn Hatfield Times. Посетено на 19 August 2010.
  2. „Zut alors! Hertfordshire Gosling girl wins 2010 French Open Grand Slam“. Gosling Sports. Архивирано од изворникот на 25 September 2017. Посетено на 19 August 2010.
  3. Burke, Michael (4 July 2010). „Stephens/Babos fight back to win girls' doubles“. Wimbledon Championships. Посетено на 19 August 2010.
  4. „Dreams come true for Stosur, Zhang with win over Babos, Mladenovic for Melbourne doubles crown“. WTA Tennis. 25 January 2019. Посетено на 25 January 2019.

Надворешни врскиУреди

Здружението за женски тенис Профил на мрежното место на ВТА (англиски)