Бат (Самерсет)

град во Сомерсет, Англија

Бат (англиски: Bath) град во Велика Британија, во Англија, во Самерсет. Се наоѓа 99 западно од Лондон и 13 југоисточно од Бристол. Според проценка од 2007 година во градот живееле 94.650 жители. Познат е по три извори на топлина. Статусот, градот го добил во 1590.

Бат е под заштита на УНЕСКО.

ИсторијаУреди

 
Римската Thermae во Пештери

Градот настанал како одморалиште именуван со латинското име во Римскиот период, 43 години на новата ера, иако вербални традиција укажува на тоа дека бања била позната и пред тоа.[1] Неговите одморалишта се лековити за голем број хронични болестиПредлошка:Чињеница. Градот има георгиански архитектонски стил како Кралскиот месец.

ГеографијаУреди

Клима Уреди

Клима Уред (Лилјак)
Слика \ Месец .Јан. .февруари. .Март. .април. .Може да. .јуни. .Јули. .Avg. .септември. .октомври. .Сега. .декември. .Вие.
Просечна висока ( °C (°F) 8,1
(46,6)
8,3
(46,9)
10,6
(51,1)
12,9
(55,2)
16,5
(61,7)
19,3
(66,7)
21,7
(71,1)
21,5
(70,7)
18,6
(65,5)
14,8
(58,6)
11.1 V
(52)
9,0
(48,2)
14.4 V
(57,9)
Просечна ниска, °C (°F) 1,4
(34,5)
1,3
(34,3)
2,7
(36,9)
3.7 V
(38,7)
6,8
(44,2)
9,7
(49,5)
11,9
(53,4)
11,7
(53,1)
9,6
(49,3)
6,9
(44,4)
3,6
(38,5)
2,4
(36,3)
6,0
(42,8)
Количината на врнежи, мм (во) 72,0
(28,35)
55,6
(На 21.89)
56,6
(22,28)
47,3
(18,62)
48,9
(19,25)
57,2
(22,52)
48,9
(19,25)
56,6
(22,28)
64,5
(На 25.39)
67,9
(26,73)
65,8
(Или 25.91)
83,3
(32,8)
724,5
(285,24)

НаселениеУреди

Во градот во 2008 година живееле 94.650 жители.

Партнерски градовиУреди

НаводиУреди

  1. „History of Bath's Spa“. Bath Tourism Plus. Посетено на 25 јануари 2011.

Надворешни врскиУреди