Елина Свитолина

украинска тенисерка

Елина Михајловна Свитолина (украински: Еліна Михайлівна Світоліна; родена 12 септември 1994 во Одеса) — украинска професионална тенисерка и моментно најдобро рангирана тенисерка од Украина на ВТА листата. Нејзин најдобар пласман е 10. место на ВТА, што воедно е и најдобар пласман за тенисер од нејзината земја.

Елина Свитолина
Еліна Світоліна
Svitolina US16 (34) (29235409644).jpg
Свитолина na УС Опен 2016
Земја Украина
Место на живеењеХарков, Украина
Роден на12 септември 1994 (1994-09-12) (27 г.)
Роден воОдеса, Украина
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001740000001,74 м[1]
Професионалец2010
Игра содесна рака (дворачен бекхенд)
Тренер(и)Себастијан Матје (2013–2014)
Јан Хјуз (2014–2016)
Жастин Енан (2016)
Габриел Урпи (2017–)
Тиери Асион (2017–)
Заработка$ 4,811,195
Поединечно
Победи-порази247–142
Титули6 ВТА, 1 ВТА 125K, 6 ИТФ
Највисок пласманNo. 10 (27 февруари 2017)
Моментално местоNo. 10 (27 февруари 2017)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен3R (2014, 2015, 2017)
Ролан ГаросQF (2015)
Вимблдон2R (2015, 2016)
УС Опен3R (2015, 2016)
Други турнири
Олимписки игриQF (2016)
Во двојки
Победи-порази41–47
Титули2 ВТА, 2 ИТФ
Највисок пласманБр. 108 (4 мај 2015)
Моментално местоБр. 166 (4 април 2016)
Мастерс купДруги турнири во двојки
1R (2016)
Мешани двојки
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенSF (2017)
Ролан Гарос2R (2015)
Вимблдон3R (2014)
УС Опен1R (2014)
Ажурирано на: 4 април 2016.

Свитолина станала професионална тенисерка во 2010 и оттогаш освоила шест ВТА турнири, од кои најзначаен е тенискиот турнир во Дубаи 2017. Нејзината прва победа против топ 10 рангиран тенисер била против Петра Квитова во осминафиналето од турнирот во Синсинати 2014, а оттогаш ги има победено Анжелик Кербер, Серена Вилијамс, Ана Ивановиќ, и Гарбиње Мугуруса. Во 2015 стигнала до четвртфиналето на Ролан Гарос каде загубила од Ивановиќ. Во февруари 2017 станала првата Украинка која влегла во првите десет тенисерки на ВТА листата.

СтатистикаУреди

Грен слемовиУреди

Турнир 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 SR W–L
Австралијан Опен A A 1R 3R 3R 2R 3R 0 / 5 7–5
Ролан Гарос Q1 Q2 2R 2R QF 4R 0 / 4 9–4
Вимблдон A Q1 1R 1R 2R 2R 0 / 4 2–4
ЈуЕс Опен A 1R 2R 1R 3R 3R 0 / 5 5–5
Победи–Порази 0–0 0–1 2–4 3–4 9–4 7–4 2–1 0 / 18 23–18

НаводиУреди

  1. „Elina Svitolina official website“. Архивирано од изворникот на 2016-01-31. Посетено на July 2, 2015.

Надворешни врскиУреди