Аума-Вајдатал (германски: Auma-Weidatal) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Бил именуван по градот Аума и реката Вајда, која тече низ градот. Бил создаден на 1 декември 2011 со спојување на поранешните општини Аума, Браунсдорф, Герен-Делен, Штајц и Вибелсдорф. Од јануари 1996, овие и три други општини кои соработувале во општинската заедница Аума-Вајдатал. Оваа општинска заедница била распуштена на 1 декември 2011. Седиштето на градот и поранешната општинска заедница е во Аума.

Аума-Вајдатал
Административна зграда во Аума-Вајдатал
Административна зграда во Аума-Вајдатал
Административна зграда во Аума-Вајдатал
Аума-Вајдатал во рамките на Германија
Аума-Вајдатал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Основни податоци
Површина 56 км2
Надм. височина 394 м
Население 3.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07955
Повик. бр. 036626
Местоположба на градот Аума-Вајдатал во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°42′N 11°54′E / 50.700° СГШ; 11.900° ИГД / 50.700; 11.900

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)