Татјана Чернова

Татјана Сергеевна Чернова (родена на 29 јануари 1988 во Краснодар) — руска атлетичарка која се натпреварува во седмобој.

Медали

Татјана Чернова (Кладно 2011)
Натпреварувач за  Русија
Женска атлетика
Олимписки игри
Бронза 2008 Пекинг
Светско првенство во атлетика
Злато 2011 Тегу

На Летните олимписки игри 2008 одржани во Пекинг, Татјана го освои бронзениот медал.[1]

Во 2011, таа го освои златниот медал на светското првенство во Тегу, остварувајќи нов личен рекорд од 6880 бода.

НаводиУреди