Кладно (чешки: Kladno) — значаен град во Чешка и најголемиот град на историската област Бохемија. Кладно е најголемиот град и административна единица на Средночешкиот крај, но не и седиште (тоа е главниот град Прага, која го опкружува овој крај, но е независна единица, Прага). Кладно е седиште на засебната област Кладно во овој крај.

Кладно
Град
Општинската сала
Kladno prapor.gif
Знаме
Kladno znak mesta.jpg
Грб
Земја Чешка
Регион Централна Бохемија
Област Кладно
Височина 384 м
Координати 50°9′N 14°6′E / 50.150° N; 14.100° E / 50.150; 14.100
Површина 36,9 км2
Население 68.552[1] (декември 2016)
првпат спомената 14 век
Градоначалник Милан Волф
Поштенски бр. 272 01
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
На Ризницата: Кладно
Портал: www.mestokladno.cz

Градот е познат како „најголемото предградие“ на Прага, бидејќи се наоѓа на само 25 км од центарот на чешката престолнина.

Географски карактеристикиУреди

Кладно се наоѓа во западниот дел на Чешка и е оддалечен 25 километри од главниот град Прага на запад. Се наоѓа во историската област Бохемија. Градот се наоѓа на надморска височина од приближно 380 метри. Западно од градот се издига Кривоклатската планина.  Климата во градот е умерено континентална. Во градот нема реки, а во близина на градот се наоѓа Кладенското езеро.

ИсторијаУреди

Подрачјето на Кладно било населено уште во времето на праисторијата. Населбата под тековното име, за првпат во пишани документи се споменува во 14. век. Градот со векови бил средиште на тешката индустрија во Бохемија.

Во 1919 година станал дел од новосоздадената Република Чехословачка. За време на комунизмот градот бил нагло индустријализиран и дошло до нагло зголемување на населението. По осамосотојувањето на Чешка дошло до опаѓање на активностите на тешката индустрија.

НаселениеУреди

Кладно денес има околу 68 илјади жители, а во последните години бројот на жители во градот полека се зголемува. Покрај чесите, во градот живеат словаци и Роми.

Фотографии од градотУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди