Таверна (грчки: ταβέρνα) — мал грчки ресторан кој служи исклучиво грчка кујна. Таверната е составен дел од грчката култура и е недалеку позната помеѓу луѓето од други земји кои ја посетуваат Грција, а од друга страна многу грчки иселеници имаат отворено таверни во САД и Австралија негувајќи ги своите традиции.

Таверна на грчкиот остров Наксос

Историја

уреди

Најраните докази за грчки ресторан, или таверна, биле откриени во Античка Агора во Атина (или Атинска Агора) за време на археолошките ископувања спроведени од страна на Американското училиште за класични студии во раните 1970-ти. Големи количини класичен грчки прибор за готвење и јадење биле пронајдени во таверната, како што се плочи, чинии за мешање, тепсија, инструменти за собирање месо и сечење и мелењеи.т.н. Покрај тоа, откриени се големи количини рибини коски и остатоци од школки, откривајќи ги специјалитетите на менито на класичната грчка таверна, како остриги, школки, мурекс школки и големи риби. А блиската продавница за вино во атинската агора, можеби во соработка со таверната, служела локално атичко вино, како и широк спектар на вина увезени од Хиос, Менде, Коринт, Самос и Лезбос. Во 10 век од н.е., таверните во Византија кои служеле чисто вино биле предмет на полициски час, за да се спречи „насилство и немири“ предизвикано од алкохолот, како што е запишано во Книгата на епархот[1].

Кујна

уреди

Ментои за таверната обично вклучува многу, ако не и сите следни елементи:

 • Леб, понекогаш рамен леб
 • Месо како јагнешко месо, свинско месо и говедско месо
 • Салати како што е грчка салата
 • Мезе или ентитети како што се таратор (јогурт, лук и краставица), мелицано-салата (модар патлиџан), тирокафтери (фета сирење, со лути пиперки и маслиново масло), спанакопита и долмадес - (мешавина од ориз со свежи билки како што е нане и магдонос, а понекогаш и ореви - а во некои региони се додава и мелено месо - цврсто завиткано со тенки лисја од грозје и се служи со густ и кремаст сос од лимон)
 • Супи како што се авголемоно (супа од јајце-лимон) и фасолада ( грав )
 • Тестенини како што се шпагети наполитано, пастицио (печени слоеви на густи тестенини и мелено месо од месо преполнети со густ сос од бешамел)
 • Јадења од риба и морски плодови, како што се печена свежа риба, пржени лигни и бебешки октоподи
 • Печени јадења (magirefta), вклучително и широк спектар на сезонски јадења од зеленчук, како што е мусака (модар патлиџан или тиквички, мелено месо и сос од бешамел)
 • Скара, како сувлаки
 • Вино
 • Пиво
 • Ракија узо, ципуро и Метакса
 • Овошје
 • Десерти како што се баклава, галактобуреко итн.

Операции

уреди

Таверните обично се отвораат во 12:00 часот, а вечерите започнуваат во 20:00 часот и достигнуваат врв околу 22:00 часот. Како што се развива туризмот во Грција, многу таверни се обиделе да ги задоволат странските посетители со англиски менија за да привлечат туристи кои поминуваат покрај ресторанот. Слично на тоа, таверните во туристичките области плаќаат комисии до туристички водичи кои на свој начин го промовират соодветниот ресторан.

Во литературата и уметноста

уреди

Водечкиот лик во претставата и филмот Ширли Валентин, напишани од Вили Расел, ги остава сопругот и семејството во Ливерпул на одмор, каде што има афера со келнер во таверната и завршува да работи во таверната.

Галерија

уреди

Извори

уреди

Дополнителна литература

уреди
 1. Dalby 1996, "Biscuits from Byzantium", p. 196.
 • Stone, Tom (2002). The Summer of My Greek Taverna: A Memoir. New York: Simon & Schuster. ISBN 978-0-74-324771-9.

Надворешни врски

уреди