Табаре Виудес (роден на 8 септември 1989 во Монтевидео) — уругвајски фудбалер играч од средниот ред на Насионал во уругвајското првенство. Неговиот прекар е „El Chaio“.

Уругвај Табаре Виудес
Лични податоци
Роден на 8 септември 1989(1989-09-08)(34 г.)
Роден во Монтевидео, Уругвај
Висина 164
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Насионал Насионал
Број 20
Младинска кариера
2005–2007 Дефенсор Спортинг Дефенсор Спортинг
2008–2009 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Дефенсор Спортинг Дефенсор Спортинг 35 (6)
2008–2009 Милан Милан 1 (0)
2009–2010 Дефенсор Спортинг Дефенсор Спортинг 13 (2)
2010–2012 Клуб Америка Клуб Америка 0 (0)
2010Некакса Некакса 11 (0)
2011–2012Насионал Насионал 38 (10)
2012–2015 Касимпаша Касимпаша 68 (11)
2015-2016 Ривер Плејт Ривер Плејт 15 (1)
2016– Насионал Насионал 14 (1)
Репрезентација
2007–2009 Уругвај Уругвај 20 12 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 5 September 2010 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 26 November 2009 (UTC)

Кариера уреди

Виудес играл за сениорскиот тим на уругвајскиот шампион Дефензор Спортинг една година во сезоната 2007-2008 и постигна 6 гола. Во трансфер периодот во 2008, Табаре Виудез го привлекол вниманието на Милан заедно со Матијас Кардасио. Двајцата играчи потпишале за клубот. Табаре Виудес го зема бројот 20, претходно носен од Јоан Гуркуф.

Виудез направи неколку претсезонски настапи за Милан и импресионираше против Наполи и Манчестер Сити.

Виудез го направи своето официјално деби во Серија А, настапувајќи како замена за Дејвид Бекам во 90-тата минута во победата против Аталанта со 3-0 на 8 март 2009 година.

На 28 август 2009 Милан објави дека го прекинале договорот со Табаре Виудез и неговиот уругвајски соиграч Матијас Кардасио со заемен договор.[1] Поради тоа што во Милан неговите квалитети не бил во целост прифатени, Виудес се врати во екипата во која што ја започнал својата кариера Дефензор Спортинг. Тој ја одиграл целосно сезоната 2009-10 и на 13 натпревари постигнал 2 гола. Тоа не била најдобра сезона за клубот кои завршил на средината на табелата без никакви шанси за титулата пред сè поради финансиските проблеми со кој се соочувале. Затоа во летото 2010 година дел од подобрите играчи биле продадени, а меѓу нив и Виудес кој потпишал со мексиканската Некакса. Дебитирал за Некакса на 25 јули против екипата на Јагуарес, влегувајќи во игра од клупата за резерви во 63-тата минута како замена за Есекиел Ороско.

Репрезентативна кариера уреди

Виудес беше дел од Уругвајската младинска репрезентација до 20 години на Светскиот куп У-20 во Канада и беше најмладиот репрезентативец на Уругвај. Во јануари 2009, Виудес се приклучил на Уругвајската репрезентација во Јужно Американскиот Младински Шампионски Куп 2009 (2009 South American Youth Championship) во Венецуела. Тој играше на првиот натпревар во победата од 2-0 против Боливија и направи импресивна асистенција за првиот гол што го постигна Николас Лодеиро. Во вториот меч Виудез постигна гол во првата минута во победата од 3-2 против Чиле.

Наводи уреди

  1. „A.C. MILAN OFFICIAL NOTE“. AC Milan. 2009-08-28. Посетено на 2009-08-29.

Надворешни врски уреди