Матиас Кардасио (роден на 2 октомври 1987) — уругвајски фудбалер кој игра на позиција среден ред и во моментот игра во екипата на ФК Олимпијакос.

Матијас Кардасио
Лични податоци
Роден на 2 октомври 1987(1987-10-02)(36 г.)
Роден во Монтевидео, Уругвај
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Атланте
Број 13
Младинска кариера
Национал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Национал 25 (1)
2008–2009 ФК Милан 2 (0)
2009–2010 ФК Дефенсор Спортинг 0 (0)
2010ФК Клуб Атлетико Банфилд (loan) 13 (0)
2010–2011 ФК Атланте 19 (1)
2011– ФК Олимпијакос 0 (0)
Репрезентација
2007 Уругвај U20 8 (0)
2008– Уругвај 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 мај 2010 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 3 мај 2009 (UTC)
Матијас Кардасио