Отвори го главното мени

Стокхолм (округ)

округ во Шведска

Координати: 59°20′N 18°10′E / 59.333° СГШ; 18.167° ИГД / 59.333; 18.167

Стокхолм
Stockholms län
Округ
Грб на Стокхолм
Грб
Лого на Стокхолм
 
ЗемјаШведска
Админ. центарСтокхолм
Управа
 • УправникКатарина Кемпе
 • CouncilОкружен совет на Стокхолм
Површина
 • Вкупна6.488 км2 (2,505 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно2.063.945
 • Густина320/км2 (820/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)669.900 милиони круни (2004)
БДП/жит482.500 круни (2010)
NUTSSE110

Стокхолм (швед. Stockholms län) e округ (län) на балтичкото крајбрежје на Шведска. Се граничи со окрузите Упсала и Седерманланд. Излегува и на езерото Меларен и Балтичкото Море. Административен центар е градот Стокхолм, главен град на државата. Округот го сочинуваат историските покраини Упланд (Руслаген) и Седерманланд (Седертерн). Во округот живее над 15 од населението во земјата. Округот воедно претставува и статистичка област (riksområden) според номенклатурата на NUTS во рамките на ЕУ.

ИсторијаУреди

Округот Стокхолм е формиран во 1714. Градот Стокхолм претставувал посебна административна единица под раководство на „надуправник“ и не бил дел од округот. Административен центар на округот бил самиот град Стокхолм, иако не бил дел од него.

На 1 јануари 1968 градот и округот се обединиле и границите претрпеле извесни измени.

ОпштиниУреди

УправаУреди

Сè до 1968 во округот не спаѓал градот Стокхолм. Со градот раководела Службата на надуправникот, а во округот влегувале само околните рурални подрачја.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник. Стокхолм има и окружен совет.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди