Упсала (швед. Uppsala län) е округ (län) на источното крајбрежје на Шведска. Се граничи со окрузите Стокхолм, Седерманланд, Вестманланд, Јевлеборг и Балтичкото Море.

Упсала
Uppsala län
Округ
Грб на УпсалаЛого на Упсала
 
ЗемјаШведска
Админ. центарУпсала
Управа
 • УправникПетер Егарт
 • СоветОкружен совет на Упсала
Површина
 • Вкупна6.989 км2 (2,698 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно336.533
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)69.631 милиони круни
БДП/жит234.000 круни
NUTSSE121

Покраина уреди

Округот ја опфаќа историската покраина Упланд.

Управа уреди

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Упсала (Landstinget i Uppsala län) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини уреди

 

Наводи уреди

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски уреди

Координати: 59°51′30″ N; 17°39′00″ E / 59.858333° СГШ; 17.65° ИГД / 59.858333; 17.65