Старо Село (Немањици)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Старо Село


Местоположба 41°55′03″N 22°00′38″E / 41.91750° СГШ; 22.01056° ИГД / 41.91750; 22.01056
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

 населба  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Претставува средновековна населба и некропола. На 1 км северно од селото се наоѓаат остатоци од темели на објекти и купишта од градежен материјал. Видливи се и темели од постара еднокорабна црква врз кои е подигната денешната црква „Св. Илија“. Околу неа има и гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069