Црква „Св. Илија“ - Немањици

црква во селото Немањици, Македонија

Свети Илија — манастирска црква на поранешниот Немањички манастир во селото Немањици, Македонија. Во 2014 година била започната изградбата на нова црква.

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°55′32″N 22°00′15″E / 41.92556° СГШ; 22.00417° ИГД / 41.92556; 22.00417Координати: 41°55′32″N 22°00′15″E / 41.92556° СГШ; 22.00417° ИГД / 41.92556; 22.00417
Место Немањици
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2014 (обнова)
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа северно од селото, на местото на старото село.

Местоположба уреди

Црквата се наоѓа во месноста Старо Село или Селиште. Околу црквата се наоѓаат стари гробови.[1]

Историја уреди

За црквата нема податоци кога е подигната. Истата била срушена за време на отоманскиот период.[2]

Во 1960-тите години биле останати само надворешните ѕидови високи 2 метри,[1] додека подоцна била видлива само олтарската апсида.[2]

Во ноември 2014 година отпочнала обновата на манастирската црква. Камен-темелникот на новата црква бил осветен од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион.[3]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 734.
  2. 2,0 2,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2021-03-30.
  3. „Поставен Камен-темелник на манастир во село Немањици“. ОПШТИНА СВЕТИ НИКОЛЕ. Посетено на 2021-04-17.

Надворешни врски уреди