Сретсело (Туин)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Сретселоархеолошко наоѓалиште во кичевското село Туин. Претставува црква и некропола од доцниот среден век. Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште „Даме Груев“, од источната страна на Туинска Река, каде се забележуваат остатоци од темели на црква со базиликален облик, со димензии од 15 × 8 м. Западно и јужно од неа има гробови градени од камени плочи.[1]

Сретсело
археолошко наоѓалиште
Сретсело is located in Македонија
Сретсело
Местоположба на Сретсело во Македонија
Местоположба 41°37′9″N 21°2′43″E / 41.61917° N; 21.04528° E / 41.61917; 21.04528Координати: 41°37′9″N 21°2′43″E / 41.61917° N; 21.04528° E / 41.61917; 21.04528
Основни податоци
Место Туин
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069