Туинска Река

река во Македонија

Туинска Река — мала река која извира на планината Добра Вода, североисточно од Кичево. Поминува низ селата Туин и Арангел.[1]

Туинска Река
Туинска Река низ Арангел 2.jpg
Коритото на реката низ селото Арангел
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Plasnica Municipality.svg Пласница
СелаТуин, Арангел
Слив
Главен изворДобра Вода
УстиеТемница кај Жубрино
41°34′51″N 21°0′34″E / 41.58083° N; 21.00944° E / 41.58083; 21.00944Координати: 41°34′51″N 21°0′34″E / 41.58083° N; 21.00944° E / 41.58083; 21.00944
ТечениеТемницаЗајаска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Реката учествува во создавањето на реката Темница, заедно со малата Поповјанска Река.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 73. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „ЕЛАБОРАТ ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА ЗА ИЗГРАДБА НА ФОТОНАПОНСКА ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛА НА ЛОКАЦИЈА ОСЛОМЕЈ - ФЕЦ ОСЛОМЕЈ 2 ВО OПШТИНА KИЧЕВО“ (PDF). Посетено на 19 јануари 2021. line feed character во |title= во положба 33 (help)

Надворешни врскиУреди