Сретенски манастир

Сретенски манастир (руски: Сретенский монастырь) — православен манастир во Москва, основан од великиот принц Васили I во 1397 година. Порано се наоѓал во близина на денешниот Црвен плоштад, но во почетокот на XVI век бил преместен североисточно до денешната улица Болшаја Лубјанка. Името на Сретенскиот манастир било дадено и на соседните улици и патишта, имено Сретенка улица, Сретенски булевар, Сретенска патека, Сретенскиот ќор-сокак, и Сретенскиот порти плоштад.

Сретенски Манастир
Католиконот (1677-1679) на територијата на манастирот.
Информации
Манастир на:Првославна
Основан1397
ЕпархијаМосква
Личности
Основач (и)Васили Први
Место
МестоМосква, Русија

Историја уреди

 
Изглед на манастирот од улицата Лубјанка во 1882 година.

За разлика од повеќето други руски православни цркви со истото име, манастирот, како што би се очекувало, не е именуван по еден од дванаесетте големи празници на Руската православна црква Sretenie Gospodne (Претставување на нашиот Господ во Храмот), со тоа што Сретение е црковнословенски збор кој значи „состанок“.

Името на манастирот потекнува од тоа што тој бил изграден на местото каде што Московјаните и принцот се „сретнале“ со иконата на Пресвета Богородица Владимирска на 26 август, 1395 година. Тој бил преместен од Владимир во Москва за да го заштити главниот град од инвазијата на Тамерлан. Набргу после преместувањето на манастирот, војските на Тамерлан се повлекле и благодарниот монарх го основал манастирот за да го одбележи чудото. Во 1552 година, Московјаните се собрале на ѕидовите на манастирот за да се сретнат со руската војска која се враќала по освојувањето на Казањ.

Во 1925 година, манастирот бил затворен. Во 1928-1930 година, повеќето од неговите згради биле демонтирани од Советите, вклучувајќи ја и црквата Марија Египетска (14-16 век) и црквата Свети Никола (16 век). Само катедралата на средбата со иконата на Пресвета Богородица Владимирска (собор Сретения Владимирской иконы Богоматери) со споредна капела на Рождеството на Јован Претеча (изградена во 1679 година по наредба на царот Фјодор Алексејевич) преживеала до денес.

Службите во Владимирската катедрала продолжиле во 1991 година. Соборниот храм бил префрлен во надлежност на Псково-Печорскиот манастир во 1994 година, но денес е посебна монашка установа, со тоа што нејзиниот архимандрит е патријархот Кирил. Од 1998 година на чело на манастирот раководи епископот Тихон (Шевкунов) како пратеник на патријархот (наместник).[1]

Новата црква уреди

 
Внатре во стариот католикон

Во ноември 2013 година, официјалното тело кое ја надгледува изградбата на локациите со наследство одобрило изградба на голема „црква на крв“ посветена на Нови Мачениците и Исповедниците на Руската православна црква. Зградата има височина од 61 метар и е соодветно сместена веднаш до озлогласениот затвор Лубјанка, била завршена на почетокот на 2017 година, на време за 100-годишнината од Октомвриската револуција кога почнале нападите врз Руската православна црква. Архитектонските конзерватори ја изразија својата загриженост дека големата зграда неповратно ќе го промени околниот градски пејзаж.

Наводи уреди

  1. „Тихон (Шевкунов)“. Архивирано од изворникот на 2016-08-23.

Надворешни врски уреди