Сред Село (Старо Коњарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Претставува населба од доцноантичко време. Во дворовите на Коста Божинов и Трајко Манев, при градењето на куќите и другите објекти биле откриени и уништени поголем број на гробови градени од тегули, „на две води[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069