Голема Трпеза (Старо Коњарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Голема Трпезаархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Голема Трпеза
археолошко наоѓалиште
Голема Трпеза is located in Македонија
Голема Трпеза
Местоположба на Голема Трпеза во Македонија
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Претставува населба од неолитско време. На околу 3,5 км северно од селото, во непосредната близина на македонско-бугарската граница, на тераса што се издига над коритото на Стара Река се среќава голем број фрагменти од керамички садови, дислоциран куќен лепеж и орудија од камен и кремен[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069