Соколче (Старо Коњарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Соколчеархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Соколче
археолошко наоѓалиште
Соколче is located in Македонија
Соколче
Местоположба на Соколче во Македонија
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° N; 22.95500° E / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува населба од доцноантичко време. На околу 500 м североисточно од селото Дражево, на пространа падина што се спушта кон север, се гледаат грамади од градежен материјал и голем број фрагменти од керамички садови и питоси[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069