Борстендорф

Борстендорф (германски: Borstendorf) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Гринхајнихен.

Борстендорф
Место во Гринхајнихен
Црква во Борстендорф
Црква во Борстендорф
Грб на Борстендорф
Борстендорф is located in Германија
Борстендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општина Гринхајнихен
Основни податоци
Површина 14,52 км2
Надм. височина 454 м
Население 1.306  (31 декември 2013)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09579
Повик. бр. 037294
Портал www.borstendorf.de
Координати 50°46′20″N 13°10′41″E / 50.77222° СГШ; 13.17806° ИГД / 50.77222; 13.17806Координати: 50°46′20″N 13°10′41″E / 50.77222° СГШ; 13.17806° ИГД / 50.77222; 13.17806