Карловарски крај

Карловарскиот крај (чешки: Karlovarský kraj) е крај во Чешката Република, кој е сместен во најзападниот дел на историската област Чешка. Наречен е по неговиот административен центар Карлови Вари.

Карловарски крај (Karlovarský kraj)
Flag of Karlovy Vary Region.svg
Знаме
Karlovy Vary Region CoA CZ.svg
Грб
Земја  Чешка
Главен град Карлови Вари
Дистрикти
Површина 3.314 км2
Највисока точка Клиновец
 - надморска висина 1.244 м
Население 304.644 (06/2005)
Густина 92 /km² (238 /sq mi)
Гувернер Петр Кубис
ISO 3166-2 CZ-KA
Таблички K
Karlovarsky kraj.svg
Website : http://www.kr-karlovarsky.cz/

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите на Карловарскиот крај