Сончоглед (галаксија)

Сончоглед (Месје 63, M63 или NGC 5055) — спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Сончоглед (галаксија)
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 15 м 49 с
Деклинација +42° 1' 59""
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,3
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 12,6' x 7,2'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 14 јуни 1779
Други ознаки M 63, UGC 8334, MCG 7-27-54, CGCG 217-23

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 63 и NGC 5055 се споменува и како Messier 64, UGC 8334, MCG 7-27-54, CGCG 217-23, Sunflower Galaxy.

Откривање уреди

Телото е откриено на 14 јуни 1779 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, галаксијата Сончоглед е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,3, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/ламин2.[2] галаксијата Сончоглед има привидни димензии од 12,6' х 7,2'.[2]

Астрономски податоци уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 15 м 49 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 1' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на галаксијата Сончоглед е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46153. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 76; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3024. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 133.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди

Координати:   &1000000000000001300000013ч &1000000000000001500000015м &1000000000000049300000049,3с, +&1000000000000004200000042° &1000000000000000100000001′ &1000000000000004500000045″