Слатина (Скопско)

историско село во Скопско

Слатина — историско село во Скопско, денес на територијата на Општина Сопиште.

Слатина
Слатина во рамките на Македонија
Слатина
Местоположба на Слатина во Македонија
Слатина на карта

Карта

Координати 41°56′24″N 21°24′23″E / 41.94000° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.94000; 21.40639Координати: 41°56′24″N 21°24′23″E / 41.94000° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.94000; 21.40639
Регион  Скопски
Општина Сопиште
Област Каршијак
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО

Географија и местоположба уреди

Слатина се наоѓала во областа Каршијак, во источното подножје на планината Водно. Денес местото лежи во југоисточниот дел од атарот на Горно Соње, на самата граница со атарот на Ракотинци.

Историја уреди

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена ја покажува Слатина (Slatina) како село со нејасен етнички состав.[2]

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Jena, Leonhard Schultze. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски уреди