Синоец (Растојца)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Синоец

Карта

Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Синоецархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Растојца. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, каде во ниви на месни жители се откриени гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на еден од сопствениците на нивите во повеќе гробови нашол керамички садови и бронзени белезици. Наодите не се зачувани.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069