Млаки Грмаѓи (Растојца)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Млаки Грмаѓи

Карта

Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

 рудник


Период среден век
Портал „Археологија“

Млаки Грмаѓиархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Растојца. Претставува рудник од средниот век. Се наоѓа на 4 км источно од селото, каде на простор од 20 × 30 м се гледаат згура и остатоци од топилница. Во непосредната близина се откриени и јами за експлоатација на руда.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069