Уљјановск

град во Уљјановската област, Русија
(Пренасочено од Симбирск)

Уљјановск — град во Русија. Население: 623.100 (2005). Градот е административен центар на Уљјановската област.

Панорамски поглед кон Уљјановск
Грбот на Уљјановск

Градот бил основан од Богдан Хитрово во 1648. До 1924 градот го носел името Симбирск. Во Уљјановск е роден Владимир Илич Уљјанов Ленин, во негова чест градот бил преименуван.

Историја

уреди
 
Споменик на Богдан Хитрово во Уљановск

Симбирск бил основан во 1648 од страна на болјарот Богдан Хитрово.[1] Тврдината „Симбирск“ била стратешки поставена на еден рид на западниот брег на реката Волга. Целта на нејзината изградба била да ја заштити источната граница на Руското царство од номадските племиња и да обезбеди трајно присуство во областа.

Наводи

уреди
  1. „От Богдана Хитрово до Богдана Хитрово“. December 18, 2013.