Уљјановска Област

(Пренасочено од Уљјановска област)
Уљјановска област
Знаме на Уљјановската област Грб на Уљјановската област
Уљјановската област во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 37 300 км2
Население: 1 322 000( 2007)
Главен град: Уљјановск
Густина на население: 35.4 жит. на км2
Повикувачки број: 73

Уљјановска област (руски: Улья́новская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Уљјановск. Областа и градот се наречени по деецот В. И. Уљјанов Ленин.