Силјан Ѓeшкоски

Силјан Радев Ѓешкоски ( 1900 во Долно Добреноец, Кичевско15 ноември 1944 во Кичево) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Силјан Ѓешкоски
Siljan Gjeshkoski.jpg
Роден 1900 година
Долно Добреноец, Кичевско, Македонија под Османлиско Царство
Починал 15 ноември, 1944 година
Кичево, Македонија
Националност Македонец

ЖивотописУреди

По занимање бил земјоделец. Како земјоделец и симпатизер на народно ослободителното движење, цело време го помагал движењето, а од есента 1944 година се приклучил во редовите на Шестата бригада. Со Бригадата учествувал во борбите за ослободувањето на Кичево на 15 ноември 1944 година ѝ загинал во борба со балистите покрај реката Сушица во близината на градот.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 56.