Селиште (Ќојлија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште

Карта

Местоположба 41°56′13″N 21°37′53″E / 41.93694° СГШ; 21.63139° ИГД / 41.93694; 21.63139
Основни податоци
Место Ќојлија
Општина Петровец
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Ќојлија, Општина Петровец. Претставува населба од римско време.

Во непосредната близина на воените објекти, во лозјата, на простор од околу 30 × 40 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.