Себастијан Биник

Себастијан Биник (германски: Sebastian Bieniek) (Чарновонси, 25 април 1975) — германски уметник, режисер и писател. Неговите активности вклучуваат сликарство, фотографија, изведба, скулптура, пишување и видео[1]. Тој е еден од петте највлијателни уметници кои живеат во Берлин[2]. Во 2018 година тој бил еден од 171 највлијателни мислители во светот[3].

Себастијан Биниек
01-pejman-foundation.jpg
Себастијан Биниек, 2018
НационалностГерманец
Познат(а) посликарство

ЖивотописУреди

Себастијан Биник бил роден во 1975 година во Полска. Во 1989 година се преселил во Германија. Во периодот 1996-2001 студирал уметност во Берлин. Од 2001 до 2014 студирал филмска насока во Берлин.

Важни уметнички делаУреди

 • 1999: Рамка без тело (Hand without a body)
 • 2013: Доближи ги очите за да ја видиш оваа слика (Closer your eyes to see this painting)
 • 2013: Дволик (Doublefaced)
 • 2014: Не заборавај дека сè ќе биде заборавено (Don't forget that everything will be forgotten)

ГалеријаУреди

ФилмографијаУреди

 • 2002: Нула (Zero)
 • 2004: Песок (Sand)
 • 2005: Шеќер (Sugar)
 • 2007: Играчите (The Gamblers)
 • 2008: Хоумран на Силвестер (Silvester Home Run)

КнигаУреди

НаводиУреди

 1. "Sebastian Bieniek (B1EN1EK) - Sebastian Bieniek". www.b1en1ek.com (германски). Посетено на 2019-04-11.
 2. Tsirmpas, Evangelos. "The Must-Know Influential Contemporary Artists From Berlin". Culture Trip. Посетено на 2019-04-11.
 3. "Sebastian Bieniek". Global Influence (англиски). Посетено на 2019-04-11.

Надворешни врскиУреди