Св. Петка (Бељаковце)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Петка


Местоположба 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000
Основни податоци
Место Бељаковце
Општина Куманово
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петка археолошко наоѓалиште во кумановското село Бељаковце.

Претставува сакрален објект од среден век.

Во непосредната близина на железничката станица се гледаат грамади од градежен камен од мал објект ‡ црквичка.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069