Еленец (Бељаковце)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Еленец


Местоположба 42°6′55″N 21°55′48″E / 42.11528° СГШ; 21.93000° ИГД / 42.11528; 21.93000
Основни податоци
Место Бељаковце
Општина Куманово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Еленец археолошко наоѓалиште во кумановското село Бељаковце.

Претставува населба од римско време.

Помеѓу селата Бељаковце и Довезенце, јужно од железничката станица е констатирано множество градежен камен и фрагменти од тегули и имбрекси. .[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 205, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069