Саран (казашки: Саран, Saran; руски: Сарань) — град во Карагандинската област во Казахстан, на реката Нура. Се наоѓа на 25 километри југозападно од Караганда.

Саран
Саран
Град
Грб на Саран
Саран is located in Казахстан
Саран
Саран
Локација на Саран во Казахстан
Координати: 49°47′N 72°51′E / 49.783° СГШ; 72.850° ИГД / 49.783; 72.850
Земја Казахстан
ОбластКарагандинска
Основан1954
Управа
 • Akim (градоначалник)Ержан Темирханов
Површина
 • Вкупна174 км2 (67 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно43 277
Час. појасUTC+6 (UTC+6)
Пошт. бр.101200
Повик. бр.+7 72137
Мреж. местоhttp://www.saran.kz

Историја уреди

Саран во превод од казашки јазик значи солен раствор / солен раствор. Во 1939 година, на местото на идниот рударски град, се појави мала населба Саран. Од 1943 година започна брзата изградба на градот, во близина на рудници за јаглен. Статусот на градот е добиен на 20 декември 1954 година.

Во 70-тите години на минатиот век, во близина на фабриката РТИ во Саран, беше изградена модерна населба од урбан тип, која се состоела од 3 микро-области од 5-9-катни згради, каде живееа 25 илјади луѓе. Имаше градинки, основни и средни училишта, големиот болнички комплекс, кино, продавници, ресторани, градска библиотека и хотел. По банкротот на претпријатието во 1994 година, започнаа прекини во греењето и снабдувањето со вода и електрична енергија во населбите. Постепено, повеќето од жителите беа принудени да ги напуштат своите домови. До денес, населбите не се обновени.[1]

Географија уреди

Саран се наоѓа во Карагандинската област, сместен на околу 25 км од градот Караганда. Саран е значаен центар за екстракција на јаглен поради наоѓалиштето на јаглен „Караганда“.

Клима уреди

Климата во Саран е остро континентална со сурови зими, умерено топли лета и ниски годишни врнежи. Во лето, растителноста изгорува надвор од градот, а во зима се чести снежни бури и снежни бури.

Водни ресурси уреди

Малата река Карагандинка тече низ градот и се влева во реката Сокур.

Население уреди

На почетокот на 2019 година, населението на градот изнесувало 43 277 жители, додека на метро областа на градот Саран живееле 52 008 лица.

Етнички состав уреди

Етничкиот состав на жителите на Саран (на почетокот на 2020 година)[2]:

Народ Вкупно Удел (%)
Руси 30 319 58.30
Казаци 11 075 21.29
Татари 2 485 4.78
Германци 2 325 4.47
Украинци 2 252 4.33
Белоруси 744 1.43
други 2 838 5.41
вкупно 52 008 100.00

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „В городе Сарани снесут целый микрорайон“. www.dailynews.kz. Архивирано од изворникот на 2017-04-19. Посетено на 2020-11-29.
  2. „Ethnic composition of Kazakhstan 2010 (based on 1999 census)“. pop-stat.mashke.org. Посетено на 2020-11-29.