Санта Агата де Готи

Санта Агата де Готиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Санта Агата де Готи
општина
Comune di Sant'Agata de' Goti
Утврдувањата на Санта Ана де Готи
Утврдувањата на Санта Ана де Готи
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциБањоли, Фаџијано, Сан Силвестре, Кантинела, Преста, Санта Ана, Черета, Лајано
Управа
 • ГрадоначалникАлфонсо Киерво
Површина
 • Вкупна62,9 км2 (243 ми2)
Надм. вис.&10000000000000156000000156 м
Население (2008-01-01[1])
 • Вкупно11.429
 • Густина18/км2 (47/ми2)
ДемонимSantagatesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82019
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Алфонсо
Слава1 август
Мреж. местоwww.comune.sant-agata-de-goti.bn.it

НаводиУреди

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија