Загрепска жупанија

Загрепска жупанијажупанија во средна Хрватска, составена од 26 општини.

Загрепска жупанија
Zagrebačka županija
жупанија
Знаме на Загрепска жупанија
Знаме
Грб на Загрепска жупанија
Грб
Загрепската Жупанија (светло портокалово) во Хрватска (светло жолта)
Загрепската Жупанија (светло портокалово)
во Хрватска (светло жолта)
Главен градЗагреб[1]
Управа
 • ЖупанСтјепан Кожич
Површина
 • Вкупна3.078 км2 (1,188 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно317.642
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Повикувачки броеви01
ISO 3166HR-01
Мреж. местоhttp://www.zagrebacka-zupanija.hr/

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

Жупанијата зазема површина од 3 078 км2. Покрај Загреб, поголеми градови се: Дуго Село, Иваниќ-Град, Јастребарско, Самобор, Свети Иван Зелина, Велика Горица, Врбовец и Запрешиќ. Жупанијата е сместена во низината на Сава и околните планини: Жумберачка Гора, Медведница, Маријагоричко Ридје, итн.[3]

НаселениеУреди

Според пописот од 2001 година, националната структура на жупанијата ја сочинуваат:

СтопанствоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. http://www.zagrebacka-zupanija.hr/dokumenti/karte/Zg_zupanija_granice_opcina%20A3.pdf
  2. „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  3. Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.