Рувинкел (германски: Ruhwinkel) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Рувинкел
Замок во Рувинкел
Замок во Рувинкел
Замок во Рувинкел
Грб на Рувинкел
Рувинкел во рамките на Германија
Рувинкел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Антје Бублиц
Основни податоци
Површина 13,13 км2
Надм. височина 39 м
Население 965 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04323, 04326
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Рувинкел во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°5′40″N 10°13′17″E / 54.09444° СГШ; 10.22139° ИГД / 54.09444; 10.22139

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)